Novinky

Prodej bytu: družstevní nebo v osobním vlastnictví

Koupě družstevního bytu má jeden základní háček. Musíte mít buď hotovost nebo možnost ručit bance jinou nemovitostí. Další cestou je získat od družstva příslib převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví v blízké době - pak je možné dostat předhypoteční úvěr, který bude později jednorázově splacen hypotékou. Rozhodně ale koupě takového bytu má několik předností: nižší pořizovací cena, jednoduchý a rychlý převod členských práv a povinností, převod nepodléhá souhlasu družstva (pokud to není vyžadováno ve stanovách družstva), neplatí se daň z převodu nemovitosti, o dům i byt se musí starat vlastník (tedy družstvo) a je těžší exekuovat členský podíl.

Proti koupi družstevního bytu hovoří fakt, že nájemník není vlastníkem bytu, byt nelze prodat ani koupit (lze jen převést členská práva), obtížnější financování (není možné použít družstevní byt jako zástavu při žádosti o úvěr), nutný souhlas družstva k podnájmu a rekonstrukci a také to, že případné finanční problémy družstva ovlivňují nájemníky. Jaká je dnes situace na trhu s byty? Zájem o družstevní bydlení roste, ale poptávka po bytech v osobním vlastnictví je stále o 40 procent vyšší. Nové družstevní byty se dnes staví už jen minimálně, zlepšení nepřinesl ani zákon o podpoře družstevní bytové výstavby. Stávající družstevní bytové domy se ve velkém revitalizují - podstatně se zde zlepšuje kvalita bydlení. Družstva investují velké prostředky, díky čemuž je již více než polovina družstvy spravovaných domů zateplená, mají vyměněná okna a zmodernizované výtahy, které splňují současné bezpečnostní požadavky. Budete-li tedy uvažovat o koupí takového bytu, rozhodujícím argumentem by pro Vás měla být kvalita družstva.(19.11.2009, iDNES.cz)

Prodej nových bytů - konkurence roste

Developeři zkoušejí, zda se krize nechýlí ke konci a lidem opět nestoupá chuť investovat do bydlení. Poptávku testují na nových projektech, kterých nasazují do prodeje více než v minulých dvou letech. Kupující lákají na lepší ceny, než které většinou nabízejí už hotové a stále neprodané projekty, vycházející ještě z předkrizových kalkulací.

„Optimismus na trhu je patrný jak na straně realitních agentů, tak developerů, kteří uvádějí nárůst prodeje, respektive ohlašují nové plány. Nabídka na trhu je však stále rozsáhlá a ne všechny nabízené byty reflektují současné očekávání kupujících,“ uvádí analýza poradenské firmy Jones Lang La Salle (JLLS).

Podle údajů další realitní společnosti King Sturge loni započala v Praze výstavba zhruba čtyř tisíc bytů v sedmi desítkách projektů. Na trhu je přitom téměř devět tisíc volných bytů. Přibližně třetinu tvoří byty v už dokončených projektech, třetina je ve výstavbě a stejná část teprve ve fázi předprodeje.
Zároveň mezi sebou bojují developeři s prodejci takzvaných second handů. „Roste zájem o starší byty a rekonstrukce jako alternativa nových bytů,“ říká analytik King Sturge Ondřej Novotný. Podobně upozorňuje JLLS, že realitní kanceláře sice hlásí nárůsty obchodů, prodeje u developerů se však nelepší.

„Zdá se, že kupující preferují nákup z druhé ruky před nákupem z primárního developerského trhu. Navíc skutečná poptávka byla v nižší cenové úrovni v obou segmentech trhu,“ míní JLLS.
S oživením poroste konkurence velkým developerům, kteří v krizi dominovali trhu. V poslední době se opět začíná objevovat řada malých developerů s komornějšími projekty. „Vidíme obměnu hráčů na trhu. Objevují se noví, často lokální investoři, kteří znají prostředí,“ potvrzuje trend Michal Hink z advokátní kanceláře Salans.